Trening personalny

“Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania.” Walt Disney

Trening personalny jeszcze do niedawna kojarzony był z luksusem, na który stać było tylko nielicznych. W obecnych czasach, przy panującej modzie na zdrowy styl życia, zajęcia indywidualne z trenerem cieszą się bardzo dużą popularnością. Jest to bowiem idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią ćwiczyć w grupie, jest to też najskuteczniejszy sposób na osiągniecie swojego wymarzonego celu.

1. USTALENIE CELU

Podejmując decyzję o rozpoczęciu aktywności fizycznej najczęściej chcemy poprawić swoją kondycję lub sylwetkę albo zgubić kilka zbędnych kilogramów, chociaż nie jest to oczywiście regułą. Trening personalny jest indywidualnie dopasowany do potrzeb ćwiczącego – dlatego często przynosi szybsze efekty niż trening grupowy.

Pierwszy trening rozpoczynamy od rozmowy, by poznać zamiary i intencje osoby podejmującej ćwiczenia. Podczas wywiadu pytamy o stan zdrowia, styl życia, doświadczenie treningowe, zasady dotychczasowego żywienia tak, aby móc dopasować zestaw ćwiczeń indywidualnie do potrzeb klienta.

Ustalając cel musimy pamiętać, że musi być on realny i możliwy do zmierzenia w czasie. Nie możemy oczekiwać, że w ciągu tygodnia osiągniemy spektakularne efekty.

2. POPRAWNA TECHNIKA I BEZPIECZEŃSTWO

Ćwicząc z trenerem zmniejszasz ryzyko kontuzji, ponieważ trener czuwa nad poprawną techniką wykonywania ćwiczeń, koryguje błędy, a także dba o bezpieczeństwo podczas treningu. Trenując sam na sam masz pewność, że trener koncentruje się tylko na Tobie. Zupełnie inaczej wygląda to na zajęciach grupowych, gdzie instruktor mając na sali więcej osób musi dzielić swoją uwagę pomiędzy wszystkich uczestników zajęć. Podobnie jest z tempem wykonywania ćwiczeń – trening indywidualny to gwarancja dopasowania szybkości ćwiczeń do Twoich możliwości, podczas gdy na zajęciach fitness instruktor często musi znaleźć złoty środek, aby dopasować poziom trudności zajęć do wszystkich uczestników.

3. SZYBKI EFEKT

Ćwicząc z trenerem bez wątpienia wykorzystasz każdą minutę treningu efektywnie. Dlatego też każdy trening przybliża Cię do postawionego wcześniej celu. Indywidualnie dobrany dla Ciebie zestaw ćwiczeń systematycznie podnosi Ci poprzeczkę. I nawet jeśli na pierwszym treningu nie mogłaś wykonać jakiegoś ćwiczenia, po kilku treningach będziesz realizować je bez większego problemu.

4. MOTYWACJA

Trener pilnuje by Twoja motywacja była na wysokim poziomie. Pomaga Ci dostrzegać efekty i progres na każdym treningu. Kiedy pojawi się chwila słabości trener na pewno odpowiednio zareaguje i nie pozwoli Ci zwątpić w siebie i w swoje możliwości. Dlatego tak ważne są pomiary i systematyczna kontrola efektów prowadzone przez trenera. Dzięki temu czarno na białym zobaczysz, że wszystko zmierza w stronę upragnionego celu.

5. INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Trening personalny dopasowany jest do potrzeb ćwiczących, bo najważniejszy jest cel, który Ty sam chcesz osiągnąć. Dobry trener już na samym początku powie w jakim czasie jest to możliwe do zdobycia. Wytłumaczy też dlaczego wykonujecie konkretne ćwiczenia, a także odpowie na wszystkie Twoje pytania. Trener personalny jest osobą na właściwym miejscu, o czym świadczy jego doświadczenie, wiedza merytoryczna, która jest poparta licznymi szkoleniami i kursami instruktorskimi. Dodatkowo nie musisz przestrzegać sztywnych godzin w grafiku umawiając się na zajęcia. Zajęcia z trenerem personalnym to także dopasowanie indywidualnych godzin ćwiczeń.

Trening indywidualny jest dla każdego – jeśli chcesz wrócić do formy po ciąży, masz problemy zdrowotne lub dużą nadwagę, brakuje Ci motywacji, chcesz wreszcie zrobić coś dla siebie wybierz tę formę zajęć. Prawdą jest, że cena treningu personalnego nie jest najniższa, ale za ceną przemawia naprawdę wysoka jakość. Szybko przekonasz się, że to najlepsza inwestycja w siebie.