Czy pilates jest dla mężczyzn?

  • przez

„Jeśli twój kręgosłup jest sztywny w wieku 30 lat, jesteś stary.

Jeśli w wieku 60 lat jest całkowicie elastyczny, jesteś młody”.

Joseph Pilates

Coraz częściej w naszym studio pada ostatnio pytanie:

Jak namówić męża/partnera, żeby też dołączył do zajęć pilates na macie lub Reformerze?

Jak przekonać go by przyszedł spróbować?

Dziś postaramy się podać Wam kilka argumentów dlaczego mężczyźni powinni ćwiczyć pilates, ponieważ TAK! Pilates jest dla mężczyzn!

Joseph Pilates stworzył swoją metodę ćwiczeń ponad 100 lat temu – to podejście opracowane przez mężczyznę dla mężczyzn. Dlaczego więc wielu panów uważa, że pilates to łatwy, mało wymagający trening dla kobiet? Dlaczego mężczyźni często podchodzą niechętnie do tej metody i wstydzą się jej spróbować?

Kim był twórca pilatesu?

Odpowiedź już padła: mężczyzną 🙂 A tak całkiem poważnie – Joseph Pilates – bo o nim mowa – od dziecka cierpiał na astmę, krzywicę i gorączkę reumatyczną. Całe swoje życie postanowił poświęcić dla poprawy swojej sprawności i siły fizycznej. Już jako czternastoletni chłopiec pozował jako „anatomiczna mapa” – tak świetnie wyrzeźbił swoje ciało. A zrobił to poprzez naukę zachodnich i wschodnich form ćwiczeń. Do tego stał się odnoszącym sukcesy bokserem i gimnastykiem. Oprócz tego świetnie radził sobie na nartach i doskonałe pływał.

Czym jest pilates?

Trening pilatesu to seria wyselekcjonowanych ćwiczeń na zaprojektowanych przez Josepha Pilatesa maszynach (reformerach, beczkach, krzesłach czy cadillakach) oraz na macie. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni i siły. Nie zbudujesz za jego pomocą mięśni siłacza rodem z najcięższych siłowni – zbudujesz smukłą i atletyczną sylwetkę, poprawisz stabilność i równowagę, a także elastyczność i wytrzymałość ciała. Dodatkowo ćwicząc pilates nauczysz się spokoju i cierpliwości, które skutkują opanowaniem i całkowitą – świadomą! – kontrolą Twojego ciała.

Jak pilates buduje mięśnie?

Ćwiczenia jakie znajdziesz w pilatesie służą do wzmocnienia mięśni, budowania i równoważenia mięśni kręgosłupa. A dobrze wypracowane mięśnie przykręgosłupowe pozwalają na podnoszenie i kontrolowanie dużo większych ciężarów. Trening ten pozwoli Ci przygotować ciało do solidnej pracy nad rozbudową mięśni – łącząc go z odpowiednią dietą i treningiem siłowym możesz osiągnąć naprawdę imponujące efekty. Dodatkowo ćwicząc pilates unikniesz wielu kontuzji – sam trening siłowy – w przeciwieństwie do pilatesu – nie uczy zwinności i prawidłowej koordynacji – a bez tego bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę.

Czym różni się pilates od treningu siłowego?

Pewnie zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy pilatesem, a treningiem siłowym. To tak jakby porównać Bruce’a Lee i Arnolda Schwarzenegger’a – obaj silni, obaj dobrze zbudowani, ale każdy inaczej. U Lee przeważa szybkość, zwinność i gibkość – jaką możesz osiągnąć dzięki sesjom pilatesu, a u Schwarzenegger’a widoczne są duże mięśnie osiągnięte treningiem czysto siłowym. Innymi słowy pilates pomaga budować silne mięśnie i ogólną sprawność, co przeciwstawia się dodatkowo procesom starzenia, natomiast siłownia pomoże w zbudowaniu masywnego ciała i dużych mięśni. To od Ciebie zależy jaki efekt wybierzesz.

Jakie korzyści daje pilates mężczyznom?

Siła, elastyczność, równowaga, harmonijny rozwój i wydajne wzorce ruchowe – chciałbyś osiągnąć te cechy? Pilates rozwija wszystkie z nich, co czyni go sportem o dużym znaczeniu dla sprawności mężczyzn.

Wiele typowo męskich treningów polega na pracy nad konkretnymi partiami mięśni, jak np. podczas podnoszenia ciężarów. W przypadku pilatesu, istotne jest wypracowanie ruchu od środka ciała, czyli rozwój mięśni głębokich, które pozwalają ustabilizować tułów i chronić plecy.

Pilates jest więc doskonałą techniką, kiedy chcesz osiągnąć sprawność całego ciała. Warto go łączyć z innymi rodzajami sportów i ćwiczeń, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Dzięki niemu, Twoja sylwetka będzie miała właściwe proporcje. Zauważysz również poprawę samopoczucia i wzrost energii.

Dla wielu panów niewątpliwie jedną z największych zalet będzie fakt, że pilates wspaniale rozbudowuje sześciopak, czyli mięśnie brzucha. Pilates pięknie rzeźbi brzuch, rozbudowując zarówno mięśnie płytkie, jak i głębokie.

Rozpoczynając trening pilates, zwróć uwagę na istotny element – zwiększenie elastyczności. Uzyskanie jej bywa kłopotliwe dla mężczyzn, którzy nie czują się komfortowo, uprawiając gimnastykę lub jogę. Podobny efekt zwiększenia zakresu ruchu dają właśnie proponowane w pilatesie ćwiczenia na reformerach, jednak ich przebieg dużo bardziej odpowiada mężczyznom.

Pilates dąży do sprawności funkcjonalnej. To oznacza, że dzięki niemu połączysz siłę, równowagę i elastyczność, aby z łatwością wykonywać wszystkie czynności i pokonywać codzienne wyzwania bez ograniczeń. Gotowy na rozpoczęcie treningu pilates?

Czy potrzebujesz jeszcze dodatkowych argumentów?

Poznaj znanych aktorów i sportowców, którzy regularnie ćwiczą pilates:

  • Kobe Bryant
  • Tiger Woods
  • Lebron James
  • Andy Murray
  • David Beckham
  • Hugh Grant

Dołącz do nich i przekonaj się ile dobrego może dać Ci ten trening.

Na koniec jeszcze 4 wskazówki, które ułatwią Ci start

To, co nieznane, zawsze wzbudza wątpliwości. Pozbądź się ich, korzystając z naszych trzech wskazówek. Dzięki nim, będziesz się czuł pewnie już podczas pierwszych zajęć na reformerach.

1. Poszukaj odpowiedniej dla siebie grupy

Najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z pilatesem to zapisanie się na zajęcia grupowe. Aby czuć się komfortowo, poszukaj grupy, która będzie Ci odpowiadać. Przygotuj się na to, że w wielu z nich liczba kobiet znacznie przewyższa liczbę mężczyzn. Jeżeli jest to dla Ciebie problemem, dołącz do takiej, w której ćwiczy przynajmniej kilku panów lub rozważ zajęcia indywidualne – przynajmniej na początek.

2. Uwierz w swoje możliwości

W treningu pilates dla mężczyzn nie ma nic szczególnego, zwłaszcza na początku. Nie ma większych różnic pomiędzy ćwiczeniami dla kobiet i mężczyzn – metoda jest taka sama dla wszystkich. Aby poczuć się jeszcze pewniej, weź pod uwagę, że ćwiczenia te zostały opracowane na ciele mężczyzny – nie ma więc żadnych obaw, że nie będą z nim współpracowały.

Pilates opiera się na ogólnych zasadach zdrowego ruchu dla ludzkiego ciała. Choć mężczyźni mogą stwierdzić, że ich mięśnie są nieco mniej rozciągliwe, niż u kobiet (szczególnie w biodrach i ścięgnach podkolanowych), pilates doskonale potrafi temu zaradzić. Odpowiednio dobrane ćwiczenia stopniowo rozciągną te obszary i pozwolą rzeźbić ciało w harmonijny sposób.

3. Bądź gotowy na nowe wyzwania

Być może dotychczasowe metody treningu przyzwyczaiły Cię do zdecydowanych ćwiczeń, angażujących przede wszystkim powierzchniowe mięśnie ciała, jak w przypadku treningu na siłowni. Ćwicząc pilates, spotkasz się z nieco innym podejściem. Warto pamiętać, że pilates to praktyka zarówno ciała, jak i umysłu, wymaga więc skupienia i pełnej uwagi.

W pilatesie najistotniejszy jest kontrolowany, dobrze ułożony ruch. Zdarza się, że to właśnie najlżejsze ustawienie na urządzeniu, jakim jest reformer, będzie największym wyzwaniem dla precyzyjnej pracy Twoich mięśni.

Istnieje wiele powodów, dla których warto trenować pilates, będąc mężczyzną. Relaks, wzmocnienie i piękne ciało to tylko niektóre z nich. Decydując się na pilates, sięgasz po bilet na głębszy poziom sprawności, niż w przypadku innych dyscyplin.

4. Nie myśl za dużo, umów się na trening i spróbuj!

Zaplanuj wizytę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *