Czy pilates pomoże na Twoje bóle kręgosłupa?

  • przez

W ostatnich latach, gdy pytamy w studio co sprowadza do nas klientów, najczęstszą odpowiedzią jest: Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Część osób została do nas skierowana przez fizjoterapeutów, rodzinę czy przyjaciół, a część na własną rękę szuka sposobu, by pozbyć się bólu.

Częstość występowania bólu pleców rośnie z powodu naszego siedzącego trybu życia i zwiększonej zależności od technologii, w połączeniu z mentalnością „weekendowego wojownika”, jeśli chodzi o ćwiczenia. Dla osób po trzydziestce ból pleców może być przewlekłym lub stałym problemem, zwłaszcza jeśli ktoś ma nadwagę i/lub jest nieaktywny. Stany takie jak zapalenie stawów, a nawet depresja i lęk mogą także predysponować kogoś do bólu pleców.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pilates może pomóc, jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza bólu pleców.

Jest powód, dla którego wszyscy ci przyjaciele i znajomi, którzy mają dobre intencje, polecaj pilates do walki bólem pleców. Pilates wzmacnia nasze centrum, przypominającą gorset grupę mięśni, które stabilizują tułów i miednicę. Co równie ważne, Pilates zwiększa świadomość prawidłowej postawy i zdrowej mechaniki ciała. Kiedy stoimy lub siedzimy z wysokim kręgosłupem, tworzymy przestrzeń między dyskami kręgowymi, zmniejszając nacisk. Te dwie czynności, aktywowanie mięśni brzucha i wydłużanie kręgosłupa działają w tandemie, tworząc mocniejsze, bardziej elastyczne plecy.

Korzyści z pilatesu w walce z bólem pleców

Czasami przyczyną bólu pleców wcale nie są plecy, ale raczej brak równowagi w biodrach lub miednicy. Z biegiem czasu nasze nieświadome nawyki, takie jak zapadanie się w jedno biodro podczas stania lub zakładanie jednej nogi na drugą podczas siedzenia, mogą powodować ból pleców. Ćwiczenia Pilates mają na celu przeciwdziałanie i eliminowanie tych zaburzeń postawy. Na przykład ćwiczenia takie jak Footwork na Reformerze lub Leg Springs Series na Cadillacu stanowią żywą ilustrację różnic między dwiema stronami naszego ciała. Dobry instruktor może wykryć potencjalne problemy, takie jak jedna noga, która pracuje ciężej lub jedna strona biodra, która znajduje się wyżej niż druga. Instruktor może następnie pomóc ci pracować nad wyrównaniem i stabilizacją miednicy i nóg, zmniejszając w ten sposób obciążenie mięśni pleców.

Pomyśl o praktyce Pilates jako o antidotum na nasz nowoczesny styl życia. Dużo jazdy samochodem lub siedzenia przy biurku prowadzi do napiętych mięśni ścięgien podkolanowych i osłabienia mięśni pośladkowych. To pociąga kręgosłup lędźwiowy (dolną część pleców) do niepożądanego pochylenia do przodu, powodując napięcie. Podobnie, pochylanie się nad naszymi telefonami i laptopami tworzy postawę kifotyczną (zaokrągloną do przodu). Ćwiczenia Pilates podkreślają „neutralny kręgosłup”, idealną postawę, która szanuje naturalne, zdrowe krzywizny dolnej, środkowej i górnej części pleców.

Jak szybko poczujesz efekty?

Pojedynczy trening Pilates może czasami złagodzić ból pleców w taki sam sposób, w jaki masaż może przynieść ulgę napiętym mięśniom. Ale aby uzyskać bardziej trwałe rezultaty i zapobiec przyszłym zaostrzeniom, zaleca się wykonywanie dwóch lub trzech treningów Pilates tygodniowo. Daj sobie co najmniej cztery do sześciu tygodni, aby poczuć wyniki. Pamiętaj, że te treningi nie muszą być wyczerpującymi godzinnymi sesjami w studio lub gabinecie fizjoterapeutycznym. Nawet krótka seria prostych ćwiczeń i ćwiczeń rozciągających, wykonywana konsekwentnie, może przynieść trwałą poprawę. Kiedy zaczniesz ćwiczyć Pilates, automatycznie zaczniesz wdrażać zdrowsze wzorce ruchowe do swoich codziennych czynności, takich jak wyładowywanie zakupów z samochodu lub podnoszenie ciężkich rzeczy. Pilates zwiększa świadomość prawidłowego ułożenia kręgosłupa i prawidłowej postawy, więc jeśli czujesz, że zaczynasz opadać, garbić się lub opadać na jedno biodro, możesz to natychmiast skorygować. Krótko mówiąc, Pilates pomoże Ci rozwiązać problem (szkodliwe wzorce ruchowe), jednocześnie łagodząc objawy (ból pleców i dyskomfort).

Nie każde ćwiczenie Pilates jest odpowiednie dla osób cierpiących na bóle pleców. Ogólnie rzecz biorąc, unikaj na początku dużych wygięć i przeprostów, gwałtownych i niekontrolowanych ruchów. Te ruchy mogą drażnić delikatne mięśnie kręgosłupa. Obserwuj swoje ciało i w miarę kontynuacji praktyki pilatesu możesz dodawać coraz trudniejsze ćwiczenia. Ważne jest, by informować trenera na bieżąco jeśli przy którymś ćwiczeniu odczuwasz dyskomfort. To pozwoli odpowiednio modyfikować i dostosowywać ćwiczenia do Twoich aktualnych możliwości, by satysfakcja z pilatesu i efekt były na najwyższym poziomie.

Czy pilates może pogorszyć ból pleców?

Jeśli cierpisz na ból pleców, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem pilatesu lub jakiegokolwiek programu ćwiczeń. Mogą istnieć pewne ruchy lub pozycje, których powinieneś unikać, w zależności od konkretnego problemu. Po uzyskaniu pozwolenia na rozpoczęcie zacznij od ćwiczeń „Pre-Pilates”. Są to proste ćwiczenia, które pomogą Ci nauczyć się podstawowych koncepcji Pilates, takich jak aktywacja mięśni brzucha i utrzymanie neutralnego kręgosłupa. Stamtąd możesz przejść do tradycyjnej pracy z matą lub pracy ze sprzętem. Upewnij się, że znajdujesz się na dobrze wyściełanej powierzchni, aby zamortyzować kręgosłup. Słuchaj swojego ciała. Pomyśl o jakości ruchu, a nie o ilości powtórzeń. Pilates nie ma sprawiać bólu. Jeśli coś boli, przestań! Wypróbuj modyfikację. Możesz wykonać to samo ćwiczenie z ugiętymi kolanami, mniejszym zakresem ruchu lub trzymając głowę na macie. Twój trener będzie na bieżąco dostosowywał ćwiczenia dla Ciebie.

Chociaż możesz ulec pokusie, by usiąść z boku z powodu bólu pleców, brak aktywności staje się błędnym kołem, potęgującym problem.

Jak mawiał sam twórca metody Joseph Pilates:

„Zmiana dokonuje się poprzez ruch, a ruch uzdrawia.”

Dlaczego nie zobaczyć na własne oczy? Jeśli pomoże Ci to złagodzić Twój ból pleców, możesz nawet polecić Pilates następnym razem, gdy ktoś, kogo znasz, skarży się na ból pleców.
Najlepszym rozwiązaniem na początek będzie umówienie się na trening indywidualny.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr tel. 512 129 323.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *